Seminarium: Att leda förändring i komplexa projekt – vad krävs för att lyckas?

Forum för Ledning och Styrning: Att leda förändring i komplexa projekt – vad krävs för att lyckas?

ANMÄLAN

Digitalisering och verksamhetsutveckling går hand i hand – men det är sällan tekniken som avgör om ett projekt blir framgångsrikt. Det är människorna. Kulturen. Ledarskapet.

När offentliga organisationer genomför stora, tvärfunktionella satsningar krävs mer än goda intentioner. Det krävs ett aktivt förändringsledarskap som skapar mening, trygghet och riktning i en ofta komplex och föränderlig vardag. Men hur gör man det – i praktiken?

På detta seminarium utforskar vi vad som faktiskt får stora projekt att landa väl i organisationen. Vi delar konkreta verktyg, lärdomar från verkliga uppdrag och insikter om hur du som chef, verksamhetsutvecklare eller HR kan bli en nyckelperson i förändringen – inte bara en mottagare av den.

Som ett inspirerande exempel kommer Stockholms stad att medverka och dela erfarenheter från sitt arbete med att införa ett gemensamt digitalt planeringsverktyg. Projektet har omfattat flera förvaltningar och syftar till att skapa mer enhetliga, effektiva och hållbara arbetssätt. Med särskilt fokus på förändringsledning får vi ta del av hur staden har stöttat lokala projektledare, säkrat förankring och skapat förutsättningar för en framgångsrik implementering i en komplex organisation.

Välkommen till ett samtal om ledarskap, digital transformation och den mänskliga sidan av förändring.

Plats: 7A Strandvägen, Stockholm – En mötesplats som bjuder på härlig hemma-hos-känsla i en elegant och klassisk miljö.

Ungefärliga tider:

  • 16:30 Vi öppnar dörrarna
  • 17:00 Seminariet startar
  • 18:00 Mingelpaus och wraps
  • Ca 18:30-19:00 frågor, bordsdiskussion och sammanfattning

ANMÄLAN

Anmäl er senast 10 september via anmälningslänken. Glöm inte att ange eventuella matallergier/preferenser och ange även om ni har någon fråga ni gärna ser att vi tar upp.

Hoppas vi ses!

Varmt välkomna